Suomen poniraviyhdistys ry | Finlands ponnytravförbund rf

SPRY

Suomen Poniraviyhdistys ry eli SPRY on perustettu vuonna 1994. Toiminnan tarkoituksena on raviponitoiminnan kehittäminen ja ylläpitäminen yhdessä Suomen Hippoksen kanssa. SPRY pyrkii valvomaan jäseniensä etuja poniraviurheilussa, toimimaan asiantuntijana poniraviurheiluun liittyvissä asioissa sekä kiinnittää erityistä huomiota siistiin ajotapaan ja ponin käsittelyyn. 

Suomen Poniraviyhdistyksen jäsenille järjestetään vuosittain erilaisia cupeja, muunmuassa Rehti-kilpailu ja Karin kannu kundeille.

LIITY JÄSENEKSI!

 

PONIRAVIURHEILU

Poniravilähtöjä ajetaan niin tavallisten ravien yhteydessä kuin omina poniraveinaan.  Yleisin juostava matka on 1000–2100 metriä. Poniravilähtöihin ei pelata totoa. 

Ponit kilpailevat omissa lähdöissään kahdessa kategoriassa:

A-kategoria: säkäkorkeus enintään 107 cm, shetlanninponit. 
B-kategoria:  säkäkorkeus 107,1-130 cm, muut puhdasrotuiset ponit ja yli 107 cm korkeat, muutoin A-kategorian mukaiset shetlanninponit. 

Kummassakin kategoriassa kilpaillaan sekä kärry- että montélähdöissä. Monté- ja kärrylähtöjen säännöt eroavat toisistaan ohjastajan vaatimuksissa. Pääosa vuosittain ajetuista noin 400 ponilähdöstä on kärrylähtöjä. 

A-kategorian ponilähdöissä voi ohjastaa 10-vuotias ohjastaja, hankittuaan Suomen Hippos ry:n myöntämän poniajoluvan (P-ajolupa). A-kategorian poneja saa ohjastaa siihen vuoteen asti, kun ohjastaja täyttää 17 vuotta. B-kategoriassa ohjastajan alaikäraja on 12 vuotta, eikä yläikärajaa ole määritetty.

Ajo-oikeus alkaa 1.1. sinä vuonna, kun A-kategorian ohjastaja täyttää 10 vuotta ja B-kategorian ohjastaja 12 vuotta.

YHTEISTYÖSSÄ

Haluatko yrityksesi logon tähän? Ota yhteyttä hallitukseen, niin laitetaan homma hoitumaan!

SM -monté

Tällä hetkellä ei ole kyselyä käynnissä.

Apua ponisarjojen laadintaan!

SARJAPANKKI

Jos jokin asia mietityttää sinua tai sinulla on kysyttävää poniraviurheiluun liittyen,
ota yhteyttä
SPRY:n hallitukseen!

SPRY:n hallitus / FPTF styrelse kaudella 2019-20

Ann-Kristin Nyberg

puheenjohtaja / ordförande

nyberg.ann-kristin@elisanet.fi

050 5368614

 

Erja Mattila

varapuheenjohtaja , viceordförande

mattilanerja@gmail.com

045 111 77 54

 

Pirita Rintala

Sihteeri , sekreterare

piritarintala@gmail.com

040 651 6325

 

Susanne Vuori

susanne.susannevuori.vuori88@gmail.com

050 528 0392

 

Miia Hänninen

miiahanninen@gmail.com

044 950 0153

 

Saara Räsänen

saara.rasanen@hotmail.com

040 567 8960

 

Taina Lehtinen

taina.lehtinen7@gmail.com

050 411 0768

 

Sanna Mikkola

sanna.k.mikkola@gmail.com

040 755 0580

 

Anna-Mari Mattila, jäsensihteeri

anna-mari.mattila@valuemate.io

040 179 09809

 

Ida Rintala ,  nuorisojäsen

 

Taru Silaste , Hippoksen edustaja

taru.silaste@hippos.fi

040 646 4609

 

Pinja Iltanen

1. varajäsen / 1. suppleant

pinja.iltanen@gmail.com

 

Jenni Kaivolahti

2.varajäsen / 2 . suppleant

jenni.kaivolahti@gmail.com

 

Jaana Virtanen

rahastonhoitaja / kassör

jaanahan.virtanen@gmail.com

0400 833 198